Історія "Кока-Коли" – від ліків до отрути

Історія "Кока-Коли" – від ліків до отрути

Як не дивно то не звучить, але первісно напій кока-кола задумувався і позиціонувався як … ліки. 1886 рік, 8 травня, місто Атланта в американському штаті Джорджия, тільки що відгриміла американська громадянська війна між індустріальною північчю та рабовласницьким півднем. Фармацевт Джон Стіт Пембертон, у своїй аптеці робить фармацевтичні досліди з листями коки – рослини, що росте в південній Америці та горіхів тропічного дерева коли. В минулому Джон Пембертон в якості офіцера армії Конфедерації (війська рабовласницького півдня) приймав саму безпосередню участь у громадянській війні, та під час битви при Коламбусі зазнав поранення. У військовому госпіталі бідака офіцер пристрастився до морфію. Морфій – наркотик, який активно використовували у лікарських цілях, як сильне знеболююче, але як будь-який наркотик, морфій викликає залежність та врешті повну руйнацію організму.

 
У своїх експериментах з кокою та колою Джон Пембертон лишень намагався винайти ліки, які б дозволили йому (та іншим морфіністам) позбутись залежності від морфію. Тільки і всього. А винайшов кока-колу.
Хоча фактично Пембертон один наркотик підмінив іншим, адже рослина коки ще й яка наркотична, це саме з неї добувають кокаїн. Якщо поринути в історію ще глибше, то кока з давніх часів активно використовувались американськими індіанцями як сильний тонізуючий засіб, такий собі старовинний енержайзер. Пожувавши листя коки, індіанські воїни були здатні запросто робити тривалі переходи по важким і гірським дорогам, а місцеві шамани входили у коннект з духами.
І ось вже перша порція «цілющої» мікстури – кока-коли продається в аптеці Пембертона по ціні 5 центів за стакан. Невдовзі Пембертон патентує цей напій як ліки від морфію, та ще як просто хороший засіб для покращення настрою, бадьорості, та взагалі як ліки від будь-яких нервових хвороб. Він навіть стверджував, що кока-кола може зцілювати від імпотенції. А от що цікаво, зроблена на три четверті з листя коки (які як знаємо вельми наркотичні) та одної четверті горіха коли, напій кока-кола на самих початках свого існування «вставляв» по більше ніж пиво, та навіть ніж горілка – адже він містив в собі самий справжній кокаїн. А в 1903 році в газеті «New York Tribune» навіть появилась стаття, про те, як місцеві  афро-американці напившись кока-коли стали нападати на білих людей. Після цього скандалу в кока-колу стали добавляти не свіжі листя коки, а вже вижаті і висушені, з яких було забрано весь кокаїн.
Фінансовий успіх і популярність до кока-коли прийшли не одразу. В перший рік існування напою його активно споживали лише 9 чоловік, а річна виручка від продажу склала всього 50 доларів!  Та в наступні роки справи пішли краще і все більше і більше людей стало споживати кока-колу. А от як не дивно, але комерційному успіху кока-коли сильно послужило недбальство одного продавця аптеки, який розбавляв кока-колячий сироп водою – він банально переплутав крани і замість того, щоб розбавити звичайною водою, розбавив газованою. Газована кока-кола покупцям прийшлась по смаку, куди більше ніж звичайна, а продажі відтоді нестримно пішли вверх.
 
 




Рекламний плакат кока-коли, 1890 рік.
 
Двадцяте століття стає справжнім зоряним часом для кока-коли. Вже у 1902 році кока-кола – самий популярний напій у США, а річний оборот компанії складає 120 тисяч доларів. У 1915 році кока-колу починають масово випускати в ось таких скляних пляшечках.
 
 
Звичайно, ні про які ліки вже не йде і мови, а кока-кола позиціонується як святковий напій. Велику роль в її популяризації відіграла вдала реклама, особливо участь у ній такого улюбленого всіма дітьми Санта-Клауса. Після другої світової війни кока-кола починає активно експортувати свою продукцію в інші країни і стає транснаціональною корпорацією.





Немає коментарів:

Дописати коментар